Την Τετάρτη 20 Ιουλίου 2022, ώρα 21.15 στο Ρωμαϊκό Ωδείο Δίου ο «Πανελλήνιος Όμιλος Φίλων Αφήγησης» (Π.Ο.Φ.Α.) σε συνεργασία με τον Οργανισμό Φεστιβάλ Ολύμπου (ΟΡ.Φ.Ε.Ο.) και το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας («Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού») οργανώνουν αφηγήσεις μαγικών παραμυθιών από τη γνωστή αφηγήτρια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό Λίλη Λαμπρέλλη με τίτλο: «Μαγικά παραμύθια στη σκιά των πλατανιών». Η εκδήλωση εντάσσεται στο 51ο Φεστιβάλ Ολύμπου το οποίο πραγματοποιείται σε αρχαιολογικούς χώρους της Πιερίας.

Στην εκδήλωση η Λίλη Λαμπρέλλη αρχικά θα μιλήσει για το νόημα των μαγικών παραμυθιών επιχειρώντας ν΄ απαντήσει σε ερωτήματα, όπως: Πόσο σύγχρονα μπορεί να είναι τα μαγικά παραμύθια; Πόσο μπορούν ν΄ αγγίξουν την ψυχή του σημερινού μετά-νεωτερικού ανθρώπου; Πόσο κατανοητή μπορεί να είναι σήμερα η συμβολική και μυστική γλώσσα του μαγικού παραμυθιού;

Στη συνέχεια θ΄ αφηγηθεί μαγικά παραμύθια με τον δικό της μοναδικό τρόπο.